top of page

Zihin Girdabı

Güncelleme tarihi: 24 Mar 2022

Caden; insanların gözünde başarılı, içine kapanık ve düşünceli bir lise öğrencisidir. Caden, kendi kafasının içinde ise Dünya’nın en derin çukuruna doğru yol alan bir gemide yolculuğu resmetmek üzere görevlendirilmiş bir ressamdır.


Zihin Girdabı, kendi hayal gücüyle gerçeği ayıramayan bir çocuğun kafasının içindekilerin kâğıda dökülmüş hali.


Kitabın Konusu

Caden, şizofreni hastası bir lise öğrencisidir. Hastalığını kendisi kabul etmemekle beraber çevresindeki kimse hasta olduğundan haberdar değildir. Bu nedenle kitap boyunca karakterin kafasının içinde yaşananlarla gerçeği karıştırmasını bazen gerçeğin aslında sahte olduğuna inanmasını okuyoruz. Hatta bazı sahnelerde Caden okuldaki herkesin farklı maskeler takan aynı kişi olduğunu düşünüyor ve korkup kaçmaya çalışıyordu. Aynı zamanda karakterin iç dünyası da bir hayli ilgi çekici. Kaldığı geminin kaptanına hayran olmakla beraber kaptanın onu manipüle etmesine izin veriyor, o ne derse yapıyordu. Karakter bazen bunu isteyerek bazense kendini zorunda hissettiği için yapıyordu. Kaptan dediği her şeye inanıyor, yap dediği her şeyi yapıyordu. Fakat kitap ilerleyip Caden kendini geliştirmeye başladıkça uyanmaya zihninin hakimiyetine yeniden sahip olmaya çalışıyor. Psikolojik problemleriyle kendi kendine başa çıkmaya çalışan, fark edilmeyen birinin hikayesi.


Kitap Yorumu

Kitap psikolojik sorunlara sahip birini çok güzel anlatmıştı. Karakter adeta iki hayat yaşıyordu ve yazar bu iki hayatı çok güzel bir şekilde aktarabilmişti. Karakterin gerçek hayatını anlatırken kullandığı dil daha sıkıcı daha basitti, karakterin gerçek sandığı hayatı anlatırken kullandığı dil ise renkli ve insana okuma heyecanı getiriyordu. Ara ara karakterin düşüncelerini okurken “Ne okuyorum ben?” diye düşündüğüm oldu fakat bu bile okuma keyfi verdi çünkü yazar şizofren birinin aklındakilerin anlamsızlığını çok güzel işliyordu. Kitabın finali ise olabilecek en güzel finaldi. Karakterin kişisel gelişimini tamamlamaya başlaması ve artık hastalığıyla savaşmaya karar vermesi en uygun sondu. Aynı zamanda kitap gerçek hayattan uyarlanmış. Yazarın oğlu da karakter ile aynı psikolojik problemlere sahiptir ve yazarın kitabı yazmasının asıl nedeni de oğlunun nasıl hissettiğini anlamaktır. Kitapta kullanılan resimlerin hepsi de yazarın oğlunun tedavi sürecinde çizdiği resimlerdir.


Alıntılar


“Bazen kendi kafanın içine giremiyorsun. Etrafından dolanabiliyorsun, duvarlarına vurabiliyorsun ama içeri giremiyorsun.”


“Ve derinlik size baktığında, ki bakacak... ona gözünüzü kırpmadan bakmanız dileğiyle.”


"Etrafımda insanlar var ama aslında onlar insan değil, kılık değiştirmiş canavarlar."


"Kafamda düşünceler var ama gerçekten benimmiş gibi değiller."


“Ancak biz sınırlamaya meraklı varlıklarız. Hayattaki her şeyi, etiketleyebileceğimiz kutuların içinde istiyoruz. Ancak bir şeyi etiketleme becerimizin olması, gerçekten kutunun içinde ne olduğunu bildiğimiz anlamına gelmiyor.”


“Yalan söylemenin ne zaman bu kadar kolaylaştığını tam olarak hatırlamıyorum.”


"Düşüncelerimle baş başa kalmak için iyi bir yer olabileceği sonucuna varıyorum ama düşüncelerimin asla yalnız olmadığını bilmem gerekir aslında."


Orijinal adı: Challenger Deep

Kitabın yazarı: Neal Shusterman

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Puan:4.5/5
64 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Soul

bottom of page