top of page

Web Sitelerinin Tarihçesi

Güncelleme tarihi: 24 Mar 2022
Bu yazımızda artık hayatımızın parçası olan internet ve web sitelerinin tarihçesine yolculuk yapacağız.

Web siteleri, metin, görsel ve animasyon şeklinde ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur. Ziyaterçiler web sitelerine bazı bileşenlerden oluşan benzersiz adresler ile erişirler. Bu bileşenler;

www = World Wide Web

alan adı = domain ismi

com = TLD Top Level Domain yani üst seviye alan adıdır. Bu bileşenler ziyaretçinin web sitesine erişmesini sağlar.

Bir web sitesi statik veya dinamik olabilir:

Statik web siteleri az güncellenen sitelerdir. Etkileşim neredeyse yoktur ve site tamamen 1 kişi tarafından düzenlenebilir. Böyle bir web sitesini tasarlamak için HTML,CSS, JAVASCRIPT gibi yazılım dilleri kullanılabilir.

Dinamik web sitesi ise daha çok güncellenen, etkileşim içeren web siteleridir. Kullanıcılar burada kendilerine özel içeriklere ulaşabilir ve profilini veya kullanım temasını istediği şekilde ayarlayabilir. Böyle web sitelerini tasarlamak için ise PHP,JSP dilleri kullanılabilir.

Web Sitelerinin Tarihçesi

Web sitelerinin oluşmasında en etkili unsur arama motorlarıdır. Bilinen ilk web sitesi 1991 yılında Tim Berners-Lee tarafından kurulmuştur. Kurulan bu web site HTML dilinde yazılmıştır ve günümüzdeki milyonlarca sitenin altyapısını oluşturmuştur. Tim Berners-Lee 2 yıl sonra da www olarak bildiğimiz bir protokolün kullanıma sunumu gerçekleştirmiştir. Tasarımsal açıdan çok eksiği bulunan bu web sitesini geliştirmek için öncelikle görüntü alanında gelişmeler yaşanmıştır. 1995 yılında PHP ve JAVASCRİPT 'in icadı ;1996 yılında CSS dilinin icat edilmesiyle web siteler geliştirilmeye devam etmiştir. 2000 'li yılların başında yazı fontlarının değişmesi hareketli görseller "slider" çalışmaları ile web siteleri günümüze daha çok benzer bir hal almıştır. Aşağıda web sitelerinin yıllara göre gelişimini görebilirsiniz.


1991: İlk web sitesinin kuruluşu

1993: W3'ün(www) kullanıma sunuluşu

1993: Açılış sayfalarının doğuşu

1994: Tasarımda reklamlar

1997: Adobe Flash Player kullanıma sunuldu

1998: Google'un kullanıma sunuluşu

1999: Paypal'ın kuruluşu (Online ekonomi)

2003: Blog Kültürü

2004: Sosyal Medya

2006: Facebook

2007: İlk İphone

2009: Sosyal Ağda Görseller
38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page