top of page

TARİHTEKİ EN DAHİCE SAVAŞLARDAN BİRİ: ALESİA SAVAŞI


Alesia Muharebesi veya Alesia Kuşatması, MÖ 52 yılının Eylül ayında Mandubi kabilesinin en önemli kenti ve kalesi çevresinde yapılan savaştır.

Savaşta Roma Cumhuriyeti'nin parlayan yıldızı Jul Caesarla Galyanın kahramanı Vercingetorix karşı karşıya gelmiştir.

3 farklı kıtada toprakları olan Roma Cumhuriyeti'nin sıradaki hedefi Fransa ve İspanya taraflarında bulunan Galya ydı.

Roma askerleri; bir diğer adıyla Lejyonlar, geniş kalkanlara, kafayı ve yüzün yan tarflarını koruyan migferlere, gövdede ve omuzlarda parça plakalı zırhlara,zincir zırhlara,uzun mızraklara ve kılıçlar sahipti

Öte yandan Galya askerleri küçük yuvarlak kalkanlara,uzun geniş kılıçlara,fırlatma baltalarına, ve Romalı askerlerinki kadar güçlü olmasa da deriden zırhlara sahipti.

Galyalılar güclü bir inanışa sahiplerdi.Her savaş öncesi kan ritüelleri yaparlardı ve bu onlara motivasyon sağlardı.

Galyalıların teçhizatı Romalılardan kötü olsa da Galyalılar uzun boylu,yapılı,ölümden korkmayan cesur insanlardı. Bu özellikleri onları hafife alınmayacak bir rakip yapıyordu.

Bu savaş sonucunda ya Jül Caesar ın büyük Roma hayali suya düşecek ya da Galyalılar tarih sahnesinden çekileceklerdi.

Caesar büyük bir zafer istiyordu ve bu nedenle daha önce denenmemiş bir taktiği yani "Circumvallation" taktığını uygulayacaktı.

Bu taktik bir şehrin çevresini duvarlarla bir çember içine hapsetmekten geçiyordu.

Romalı askerler 19 km lik devasa duvarı kısa sürede örmeleri gerekiyordu. Bu nedenle kendi aralarında iş bolumu yaptılar.Bir bölüm yemek hazırlayacak,diger bölüm gözcülük yapacak,bir diğeri ise duvarı örecekti.

Romalılar sadece duvar örmediler, duvarın önünde 2 sıra hendek kazdılar.Birinci hendeğe kazıklar yerleştirirken 2. hendeğe su doldurdular.

1.hendekten kurtulan askerler ikincideki su dolu hendeğe düşüp balçıga saplanacaktı.

O sırada Vercingetorix in Gerilla savaşçıları vur kaç taktiği yaparak hem duvarın tamamlanmasını yavaşlatmayı hem de Romalıların yiyecek ikmalini engellemeye çalıştılar. Bu çatışmalar sonucunda Romalılar Galyalıları, Galya kalesine kadar püskürttü. Kaleye kapanan Vercingetorix, çözüm için bir taktik belirleyecekti. 15.000 kişilik devasa suvari birliğiyle Romalılar a saldırdı. Ama amacı onları zayıflatmaktan ziyade ormanın ilerisinde yaşayan Galyalıları savaşa çağırmaktı.

Sonunda 19 km lik duvarın tamamı bitmişti. Ama Caesar ın hesaba katmadıgi bir şey vardı. dışarıdan gelebilecek Galya kabilelerinin gönderecekleri destek birlikler onları kaleyle uğraşırken arkalayabilierdi. Bu sebeple Caesar duvarın 300 m ilerisinde başka bir duvar örecekti. Bu duvar dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı onları koruyacaktı.

Galyalılar 1 ay süren kuşatma sırasında erzak yetersizliği sebebiyle açlıkla mücadele ediyordu.Bu sebeple Vercingetorix in yardım beklemekten başka çaresi kalmamıştı.

En sonunda 21 km lik 2. duvar da tamamlanmıştı. Caesar her 7 km ye 1 gözetleme kulesi koymuştu.

Bu sırada destek birlikleri de yetişmişti.

Artık Cesar hem kaleyle hem de dışardaki birliklerle ugrasacaktı. Yani tam anlamıyla kuşatma içinde kuşatma yaşanıyordu. Destek birlikler saldırdıkları yer dışında küçük bir birliği duvarın başka tarafına göndererek oradan duvarı yanlarında taşıdıkları merdivenlerle aşmayı planlıyordu.

En sonunda duvarı aşan destek birlikler ile Romalılar arasında çatışma başlamıştı.

300.000 kişiyle savaşan Roma ordusunun artık fazla gücü kalmamıştı. Ama Caesar kararlıydı. Tüm birlikleri tek tek gezerek duvarın tutulması emrini verdi.

Romalılar savaşın sonuna yaklaştıklarını anlayınca gayretlerini ikiye katladılar ve bazı birlikleri Galyalıların arkalarından vurmaları için yolladılar.

Ancak galyalıların da bir kozu vardı. Roma kuvvetleri duvarı örerken nehrin bulunduğu bölümü atlamak zorunda kalmislardı. Bunu öğrenen galyalılar duvardaki gediğe yüklendi. Bu sebeple Romalılar gediğe 3.600 asker göndererek orayı tutmaya başladılar. Ancak dar gedikten geçen Galyalı askerler Roma ordusuna yem oluyordu.

Bunun dışında hendeklere düşüp on binlerce kayıp veren Galya askerleri kamplarına geri dönüyorlardı. Galyalılar artık savaşın sonunun geldiğini anlamışlardı ve yapabilecekleri hiçbir şey kalmamıştı.

En sonunda açlığa ve büyük kayıplara dayanamayan Vercingetorix beyaz bayrağı çekmişti.

Vercingetorix idam edilmek üzere Romaya götürüldü ve savaş burada son buldu.

Caesar bu savaş sonrasında Galya fatihi alanına gelen "Gaius" unvanını aldı ve adı "Gaius Julius Caesar" oldu45 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page