top of page

Dünyanın en zeki insanı

Güncelleme tarihi: 15 Ağu 2022

Dünyanın en zeki insanı kim diye sorsam bana ne cevap verisiniz? -Albert Eınsteın,Stephen Hawkıng,İsaac Newton- mu... Yoksa hiçbiri değil mi?( dünyanın en zeki adamlarından olabilirler ama hiçbiri en zekisi değil) Dünyanın, (yapılan IQ testlerine göre) 290-300 IQ ortalamayla en zeki insanı WILLIAM JAMES SİDİS kabul edilir.İnsanların genel ortalamasının 85,115 puan olduğunu ve dahilik sınırının da 140 olduğunu düşünürsek;Eınsteın ve Hawkıng (160 puan almıştı.) Bu rakamın ölçeğinide daha iyi anlarsınız bence... Newton(190)

Neyse bu yazıyı yazma amacımdan sonra çok uzatmadan biyografiye geçeceğim

Aslında bu yazıyı yazma amacım; genelde toplum tarafından zekanın çok farklı bir biçimde ele alınması (düşünülmesiydi).

İnsanlar sanki zeki insanların hiçbir sorunu olmadığını hayatlarının güllük gülistanlık olduğunu(he tabi öyle olanlarda var ama biraz sonra biyografide de göreceğimiz gibi Sidis'e pek de öyle diyemeyiz) düşünüyorlardı herhalde... Ya da zeka, çalışma, emek kavramları çok büyük bir kavram yanılgısına sebep oluyordu Ben de böyle bir adamın hikayesini anlatarak

Bazı noktalara dikkat çekmek istedim ve bu yazıyı hazırladım 

William James Sidis, 1 Nisan 1898'de New York'ta, Rus İmparatorluğu'ndan göçen Yahudi bir çiftin tek oğlu olarak dünyaya geldi.Babası Boris Sidis (Harvard üni.), anormal psikolojide öncü çalışmalar yapan bir psikiyatrdı.Annesi Sarah ise Boston Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olmuş bir doktordu.öğrenim hayatına gelirsek James: 1.sınıfı 1 günde 2. Sınıfı birkaç günde 3. Sınıfı 3 ayda 4. Sınıfı 1 haftada 5. Sınıfı 15 haftada 6 ve 7.sınıfları ise yaklaşık 6 haftada geçti.

İnanılmaz ama değil mi, durun daha bitmedi.

henüz sekiz yaşında iken The New York Tımes okuyabiliyordu 8 aylık bir bebeği gazete okurken bir hayal etsenize...İlginç; anadili İngilizce haricinde İbranice, Latince, Yunanca,Fransızca, Almanca, Osmanlı Türkçesi, ve Rusça'yı ileri düzeyde konuşabiliyordu. Hayatı boyunca toplamda 25 dil öğrenip (ki hayatının son demlerinde bu sayının 40 olduğu söylenir) bir de Windergood isminde bir dil yarattığı bilinmektedir.11*asıl başvurusu '9'yaşındayken,ama yaşı çok küçük diye kabul edilmiyor* yaşında Harvard'a girdi ve birçok profesöre ders verdi .Lisans eğitimini 16 yaşında tamamladı. William genç yaşta üstün zekası ile basının yoğun şekilde ilgi odağı olmuştur.(New York Tımes)

Ancak bu yaşlarında gelen büyük şöhret onu gençliğine doğru daha çok yordu. Mezuniyetinden kısa bir süre sonra William gazetecilere, kendisine göre bir inzivaya çekilme olan “mükemmel” hayatı yaşamak istediğini söyledi. William’ın bir psikolog olan babası, oğlunun şöhrete kavuşmasını istiyordu. Bunu başarmak içinse oğlunun öğreniminde kendi yaklaşımlarını uyguladı (zaten buradaki bir diğer ilginç detay da William ilerki yıllarda belki de üzerindeki yoğun baskı sebebiyle küçükken olan o öğrenme arzusunu yavaş yavaş kaybetmeye başlamasıdır ona göre kazandığı bu şöhretin sorumlusu babasıydı,babası 1923 yılında öldüğü zaman William 'ın cenazeye katılmayı reddetmesi de bundan kaynaklanıyor).William o sıradan hayata geçiş için bir süre büro işleriyle ilgilendi.Ancak bu süreçte de basın çevresi onun peşini bırakmadı o da tekrar tekrar iş değiştirdi,Gazeteciler 1924’te onun haftada 23 dolarlık bir işte çalıştığını keşfettiler. Bu da yine manşetlere taşındı ancak bu kez ondan övgüyle değil yergiyle bahsettiler. Artık çocukken yaptıklarını yapamayacağını söylediler. Tabii ki bu doğru değildi, William farklı takma adlar kullanarak çok değerli kitaplar yazdı.

Hayatının belki de dönüm noktası ise hapis cezasına çarptırılmasıyla oldu,koyu bir sosyalist olan William 1919'da bir gösteride hükümet tarafından tutuklanıp 18 ay hapse mahkum edildi.Ancak ailesi onun hapiste yatmasını istemedi ve onun yerine 2 yıl boyunca senatoryuma kapatıldı. Sidis gerek katıldığı eylemlerden gerekse "ateist" olmasından ötürü halkın gözünden düştü. Yükselişiyle medyanın ilgi odağı olan Sidis, düşüşüyle de medyanın ilgi odağı oldu. Sidis, hayatının son yıllarını bilimden uzak geçirdi,ufak çaplı işlerde çalıştı (geçimini sağlamak için) ve beyin kanaması nedeniyle henüz 46 yaşındayken*1944*'te öldü. Artık bu biyografiden çıkarımınızı da siz yapın. Kaynak:


50 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page