top of page

Anti-Tank Köpekleri

2. Dünya Savaşı tüm şiddetiyle devam ederken tarihler 1941 yılını gösterdiğinde, Hitler önderliğindeki Nazi ordusu Sovyetlerin kalesi olarak da bilinen Leningrad'a doğru taarruza geçti. Yıkıcı ve yıpratıcı hücum gücünün ilerlemesine karşı tanklardan alınan hasarı nasıl azaltıcağını düşünen kızıl ordu, çok ilginç ve bir o kadar acımasız bir yol kullanmaya karar kıldı... Anti-Tank Köpekleri!! SSCB, döneminin ünlü psiko(fizyolojisti) İvan Pavlov'a köpekler üzerinde yaptığı klasik koşullanma deneyini yeniden düzenleme emri verdi. Talimata göre Pavlov'un köpekleri tekrar eğitilerek bu sefer zile değil, tanklara koşullanması beklendi... Peki Nasıl: Köpekler uzun süre aç bırakıldı ve yemekleri tankın altına, tekerlerine gizlendi. Bu sayede uzun süre aç bırakılan köpekler yemeklerini tankların altında aramaya koşullandılar ve tabii ki üzerlerinde yüklü bomba ve patlayıcıyla birlikte. Zamanı gelince köpeklerin tasmaları çözüldü ve cephedeki Alman tanklarına doğru koşmaya başladılar; vücutlarına sarılı Patlayıcı düzeneğin metal (çelik) çubuğu tanka temas ettiği an köpekler patlıyordu. Üzerlerine doğru gelen köpekler karşısında şaşıran Nazi subayları aktif bir harekette bulunamadan tank patlıyordu anı bir patlama sesi ardından diğer patlamalar... Ivan Pavlov'un Klasik koşullanması (Tanklara) karşı da başarıyla uygulanmıştı. Köpekler öldürücü birer silah halinine gelmiş ve (Sovyet kaynaklarına göre 300 Alman kaynaklara göre daha az) Alman tankı İmha edilmişti! Buna SSCB'nin çıkarları için bilimi savaşa karanlık hizmet yoluyla kullandığı denebilir.


Bunlara karşılık, 1941 yılından itibaren Almanlar Sovyetler'in bu taktiğinden haberdar oldukları için gerekli önlemleri almış ve savaş alanındaki askerlere, gördükleri tüm köpekleri vurmaları emredilmiştir.

Metal çubuk ve bomba düzeneği

Köpek eğitim okulu...


Laboratuvarında
Pavlov Köpek(şartlandırma) deney düzeneği

Pavlov'un Koşullandırma deneyleri ile ilgili bir yazı yazmayı planlıyorum o zamana kadar bu videolar size bir ön fikir verecektir.


https://youtu.be/hhqumfpxuzI https://youtu.be/H6LEcM0E0io https://youtu.be/J11D6ZTXuPg https://youtu.be/Ov4EgT85r_I https://youtu.be/cxv_7SbKCqE30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Persler

bottom of page